Göz Çevresi Kırışıklıklarına Sebep Olan Hatalar


  • Güneş gözlüğü takmamak: Güneşe çıktığınızda güneş gözlüğü takmıyorsanız, kırışıklıklara davetiye çıkardığınızı unutmayın.  Aynanın karşısına geçin ve gözünüze güneş geliyormuşçasına gözerinizi kısın;  oluşan çizgileri fark ettiniz mi?  Bu çizgiler bir süre sonra tamamen sizinle kalabilir.
Bir güneş gözlüğü alın ve sadece yazın değil, bütün sene kullanın; unutmayın özellikle karlı havalarda güneş çok daha parlaktır.

  • Gözleri ovuşturmak: Yorulduğunuzda, uykunuz geldiğinde ya da gözleriniz kaşındığında onları ovuşturmak neredeyse bir içgüdü.  Gözlerinizin etrafındaki deri çok ince olduğundan ileri geri ovmak hemen çizgilerin oluşmasına sebep olur.  Olduğunuzdan yaşlı görünmek istemiyorsanız hemen bu alışkanlığınızdan vazgeçin. Makyajınızı temizlerken de dikkatli olmakta fayda var; göz makyajınızı çıkartırken sert hareketlerle makyajınızı silmeyin ve göz makyajını kolayca, acıtmadan temizleyebilen yağlı kalıntı bırakmayan bir temizleyici tercih edin.

  • Yüzüstü uyumak: Yüzüstü yattığınızda sürekli aynı tarafın üzerine yatıyorsanız,  yastıkla sıkıştırdığınız için uyku izleri bir süre sonra kalıcı hale döner.  Bu nedenle, daha çok  sırtüstü yatmaya dikkat edin.  Sırtüstü uyumakta zorluk çekiyorsanız, ayağınızın altına bir yastık yerleştirmek daha kolay uyumanızı sağlayabilir.

  • Göz Çevresi Bakım Kremi: Gözlerinizin etrafındaki deri çok daha ince olduğundan, göz çevreniz cildinizin diğer bölümlerine göre daha çabuk yaşlanır.  Göz kremi genellikle kırışıklıklar ve koyu halkalar ortaya çıktığında kullanılmaya başlanır, bu çok büyük bir yanılgıdır. Göz kreminin kullanımı cilt yapısına da bağlı olmak koşuluyla 20’l yaşların sonuna doğru olmalıdır. Bazen güneş hasarı ve genetik yapı sebebiyle bu olumsuz etkiler daha erken yaşlarda görülebilir, bu gibi durumlarda göz kremlerinin kullanımının daha önceden başlamak yararlı olacaktır. Unutulmamalıdır ki önlem almak tedavi etmekten çok daha kolaydır. Kremlerini düzenli olarak kullanırsanız göz çevresini korunaklı hale getirirseniz. Böylece yaşlanmaya bağlı sorunlarla çok daha geç yaşlarda ve daha rahat biçimde mücadele etmek durumunda kalırsınız.