Cilt Kuruluğu Neden Olur?


 
Hemen her yaşta ve kişide cilt kuruluğu sorunuyla karşılaşmak mümkündür. Çoğu kez cilt nemini artırmaya yarayacak iyi bir nemlendirici bu sorunu çözecektir. Ancak bazı durumlarca kuruma ciddi boyutlarda ise bir cilt uzmanından yardım alınmalıdır. Cilt kuruluğu aşırı diyebileceğiniz boyuta vardığında cilt yüzeyinde pul pul dökülme, cilt yüzeyinde sertleşme ve matlaşma görülür. Kuru cilt ayrıca diyabet veya kötü beslenme gibi başka bir sorunla ilişkili olabilir. Cilt yapısal olarak kuru olabilir ya da mevsime ve diğer faktörlere bağlı kuruma görülebilir.

Cilt kuruluğu sebebiyle cilt sağlıksız bir görünüme bürünür. Uzun süreli kuruluk problemi cildin erken yaşlanmasına da sebep olur.

Cilt kuruluğu cilt çok fazla su veya yağ kaybettiğinde hemen herkeste görülebilir. Bazı kişilerinse cildi diğerlerine göre daha kurudur veya kurumaya meyillidir. Cilt kuruluğunun en çok rastlanan nedenlerini aşağıdaki gibidir:

Yaş: Yaşlandıkça cildimiz de incelmeye ve kurumaya başlar.  Yaşla birlikte metabolizma değişir, ciltte yağ bezleri daha az çalışır. Bu gibi nedenlerle cilt esnekliğini ve nemini yitirmeye başlar. 40’lı yaşlardan itibaren günlük olarak peptid içerikli yoğun bir nemlendirici kullanmaya başlamak gerekir.

İklim: Çöl benzeri kuru bir iklimde yaşayanlar cilt kuruluğu sorunu ile daha çok karşılaşırlar. Sadece sıcak ve kuru iklim değil aynı zamanda soğuk ve kuru havalar da cildi kurutur. Soğuk havada cilt kuruluğu şikayeti kötüleşir. Hem kuru hava hem de iç mekanlardaki havadaki nemi daha da azaltan ısıtıcılar buna neden olur. Yaz aylarında ise klimaların benzer bir etkisi vardır. Kısaca, havadaki veya bulunduğunuz ortamdaki nem azaldıkça cilt kuruluğu şikayeti de artar. Yaz ve kış aylarında cilt çok daha fazla kurur. Bu sebeple cildi sıcağa ve soğuğa karşı nemlendirerek korumak gerekir.

Güneş: Güneş cildi kurutur ve güneş ışınları cildin daha alt katmanlarına ulaşarak kırışıklık ve sarkma gibi başka zararlara da neden olabilir. Cildi güneş hasarından korumanın yolu cildi yoğun biçimde nemlendirmekten geçer.

Cilt hastalıkları: Çocuklukta egzama benzeri bir cilt hastalığı ile tanışmış olan kişiler yetişkinlik döneminde cilt kuruluğu problemi yaşayabilirler. Sedef hastalığı da yine cildin çok kurumasına yol açar.

Hormonal değişimler: Kadınlarda menopoz döneminde ya da tiroid hastalıklarında hormon seviyelerindeki dengesizlikler, cildin nem oranını etkileyerek cilt kuruluğuna sebep olabilir.

Kullanılan ilaçlar: İdrar söktürücü ilaçlar veya harici olarak kullanılan çeşitli kremler cilt kuruluğuna yol açabilir. Tedavi tamamlandıktan sonra ilacın kullanımı bırakıldığında, cilt de düzelecektir.

Meslek: Hemşirelerde, kuaförlerde ve diğer gün içinde cildi suyla çok fazla temas eden kişilerde cilt kuruluğu görülebilir. Ciltte sertleşme, çatlama meydana gelir.

Cilt kurumasını engelleyen ve cilde yoğun nem desteği sağlayan Anti-Aging Mask ürünü ile tanışmak için tıklayın >> http://renovasy.com/urunler/cilt-bakim-urunleri/cilt-besleme-nemlendirme/renovasy-anti-aging-mask/

Ürünü satın almak için tıklayın >> http://shop.optimusmedikal.com/Anti-Aging-Mask,PR-6.html