Yazın Göz Çevresi Bakımı Şart


Göz çevresiyle ilgili şikayetler kadınların ve erkeklerin ortak problemidir. Özellikle yaz aylarında güneş ışınlarının etkisinin daha da artmasıyla birlikte bu şikayetler de artış gösterir. Yazın göz çevresine yapılan bakımın daha farklı olması gereklidir.
Göz derisi vücudun en hassas bölgesidir
Göz çevresi derisi çok ince ve hassastır. Yüz derisindeki hatta vücudumuzdaki en hassas bölgedir. Bu nedenle hastalık, yaşlılık ve yorgunlukla ilgili belirtileri kolaylıkla belli eder. Özellikle kadınlar göz altlarındaki morluklardan, torbalardan ve kırışıklıklardan şikayet eder. Çünkü göz çevresinin yüz ifadesindeki rolü çok belirgindir. Yüz mimiklerinin en sık yapıldığı bölge de göz çevresidir. Bu derece hassas olan göz çevresinin bakımı da oldukça önemlidir. 

Çevresel faktörler, makyaj ve temizlik işlemleri nedeniyle bu bölge yıpranmaya yatkındır. Bu nedenle göz çevresi için daima özel bakım ürünleri tercih edilmelidir. Düzensiz uyku, düzensiz beslenme, sigara ve alkol tüketimi, alerjiler, genetik nedenler, yaşlanmaya bağlı olarak kollajen kaybı ve güneş ışınları göz çevresinin olumsuz etkileyen diğer faktörlerdir. Göz çevresi derisinin hassas olmasından dolayı bu bölgede sıklıkla cilt altındaki kılcal damarlar belirginleşebilir, ciltte mor renkli halkalar ve torbalanmalar gözlemlenebilir. Bu durum da kişilerde yorgun ifadelere neden olur. 

Bakımda ilk adım: Temizlik
Göz çevresi her gün uygun temizleme ürünü ile içten dışa doğru hafif daireler çizerek temizlenmelidir. Kırışıklık ve leke karşıtı, bakım yapan onarıcı ve nemlendirici kremlerin ise göz çevresine ince dokunuşlarla sürülmesi gerekir. Ayrıca makyaj temizliğinin ise alkol, paraben, renklendirici ve sabun içermeyen ürünlerle yapılması gerekir.
Her gün sabah akşam peptidli bir göz kremi ile cildin nemlendirilmesi sağlanmalıdır. Aynı zamanda göz çevresinin yazın daha çok yıprandığı göz önünde bulundurularak vitamini ile de destek sağlamak gerekir. Bunun için C vitamininin nano teknolojik yapıda olması önemlidir. Bu sayede C vitamini molekülleri cildin alt katmanlarına kadar inip etkinliğini o bölgede daha net biçimde gösterir. C vitamini antioksidan etkisiyle kılcal damarları kuvvetlendirerek gözaltı morluklarını tedavi eder. Göz çevresini pürüzsüzleştirir ve anti-aging etki sağlar.

Göz çevresi daima nemlendirilmeli
Hassas olan göz çevresinin daima nemlendirilmesi gerekir. Çünkü göz çevresi derisinde yağ bezi yoktur. Yağlı cilde sahip kişilerin daha az nemlendirici kullanması gerektiğine inanılır. Halbuki yağlı cilt tipine sahip olan kişilerde de bu bölgenin nemlendirilmesi gerekir. Çünkü göz çevresindeki doğal yağlanma çok azdır. Sabah akşam düzenli olarak göz kremi kullanmak büyük önem taşır. Yine göz çevrenize uygulayacağınız göz kreminizde de alkol, paraben, renklendirici gibi cilde zararlı maddeler içeren ürünlerden kaçınmak gereklidir. Peptid içerikli kremlerin tercih edilmesi ise cildin çevresel faktörlerden korunmasını ve yapısının iyileştirilmesini sağlar.

Güneş gözlüğü kullanın
Özellikle yaz aylarıyla birlikte güneş ışınlarının zararlı etkileri de artar. Hassas olan göz çevresinin de bu ışınlardan korunması gerekir. Ayrıca ışınlara maruz kalan kişiler gözlerini kısar.  Bu durum göz çevresindeki kırışıklıkların da artmasına neden olur. Güneşin olumsuz etkilerine maruz kalan kişilerde gözaltında renginde koyulaşma da görülebilir. Bu nedenle ultraviyole koruyucu gözlükler kullanılmalı ve göz çevresi her mevsimde güneş kremiyle korunmalıdır.

Uyku düzeni şart
Göz çevresi bakımındaki en önemli unsurlardan biri de düzenli uykudur. Uyku düzeni olmayan kişilerde göz etrafında torbalanma ve morluklar en sık karşılaşılan problemlerdendir. Günde en az 8 saat uyku önerilmektedir. Uyku pozisyonu da önemlidir. Yastığa sarılarak uyumak kırışıklık oluşumunuzu tetikler, bu sebeple sırt üstü yatmaya özen göstermenizi tavsiye ederiz.

Bol su için
Az su içmek de ciltteki kuruluğun nedenleri arasındadır. Kuruluk doğal olarak göz altlarını da etkiler. Günde ortalama 2-2 buçuk litre su tüketmek gerekir.

İntradermal İşlemler
Derideki incelmenin önüne geçebilmek için kollajen oranını arttırıcı işlemler önerilmektedir. Göz çevresindeki mimiklerden ve çevresel faktörlerden kaynaklanan çizgilerin etkisini azaltmak için intradermal uygulamalardan yararlanılabilir. Göz çevresini yaşlanmaya karşı güçlü bir yapıya büründürmenin bir diğer yolu intradermal yöntemlerden geçer. Son dönemde etkinliği sebebiyle yoğun olarak tercih edilen Somon DNA Aşısı Pİ System, göz çevresi aydınlatma ve kırışıklıkları düzeltmede kullanılmasının yanı sıra göz çevresinin yapısını güçlendirerek yaşlanmaya karşı direnç kazanmasını sağlar. Göz çevresinin aydınlatılmasına da katkıda bulunur.
Ayrıca peeling tedavisi ile de göz altlarındaki koyu rengi açmak ve morlukları azaltmak mümkündür.


Gözaltı morlukları hastalık habercisi olabilir
Gözaltı torbaları ve morlukları nadiren de olsa dolaşımla ilgili bir sağlık probleminin belirtisi olabilir. Bazı karaciğer ve böbrek hastalıklarında gözaltlarında da koyu renkli halkalar oluşabilir. Ancak genellikle aşırı yorgunluk ve genetik özelliklerin belirleyici olduğu söylenebilir.

Somon DNA Aşısı Pİ System hakkında detaylı bilgi için tıklayın >> www.somondnaasisi.com


Peptid içerikli Dermokozmetik ürünler için tıklayın >> http://shop.optimusmedikal.com