Soğuk Havalarda Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?Kış aylarında deriyi etkileyen en önemli faktörler soğuk hava, kuru hava, klimalar ve kaloriferle ısınan kapalı ortamlar ve çevre kirliliğidir. Cildin yıprandığı bu dönemlerde cilt bakımında izlenebilecek adımlar her zamankinden daha özenli ve dikkatli olmalıdır.

Derimizin hava ile temas eden açık bölgeleri özellikle de yüzümüz kışın kurumakta, kızarmakta, ve hassasiyeti artmaktadır. Bu sorunları gidermek ve ortaya çıkmasını önlemek için ise;

• Temizlik: Temizlik ilk ve en önemli adımlardan biridir. Özellikle üzerinde durulması gereken en önemli doğru bilinen yanlış yıkamayla cildin nemlendirilmesidir. Cilt kış aylarında ne kadar çok yıkanırsa o kadar nemini kaybeder. Hele de kış aylarında uzun saatler süren duş ve banyolar cildin en önemli düşmanı haline gelir. Temizleme işleminizi sabah ve akşam günde iki defa ve kısa süreli olarak yapmanız gerekir. Aksi takdirde cilt kuruması engellenmez hale gelir.
Ayrıca cildi asla sabun ve sabun içerikli ürünlerle temizlememelisiniz. Bu ürünler cildi daha da kurutur ve hassasiyetinin artmasına sebep olur. Kullanacağınız temizleyici ürünlerinizin sabun içerikli olmamasına dikkat edin.
Uzmanlar son yıllarda özellikle peptid içeren temizleyici seçmenin doğruluğu üzerinde duruyorlar. Bunun sebebi rutin olarak yapılan temizleme işlemlerinde bile cildin yapısal olarak onarımını sağlamaktır. Peptidler cildinizi çevresel faktörlerden koruduğu gibi ciltte meydana gelen hasarlarında onarılmasını sağlar.

• Nemlendirme: Cilt her daim nemlendirilmeye ihtiyaç duyar. Ancak kışın olumsuz hava koşullarının cildi daha fazla yıpratması sonucu cildin nem ihtiyacı artar. Cildin artan nem ihtiyacına uygun yoğun nem desteği sunabilen komplike ürünlerle desteklenmesi gerekir. Yağlı bir nemlendiriciyle sorunun çözülebileceği düşüncesi de koca bir yanlıştır. Yine kullanılan ürünlerin içerikleri cildin nem miktarının artabilmesi için dikkat edilmesi gereken bir konudur. Aksi halde cildi iyileştirmeye ve korumaya çalışırken yapısını bozarak olumsuzluklara karşı daha da dirençsiz hale getirmiş olursunuz.
Nemlendirici ürün seçerken de içeriğinde peptid bulunduruyor olup olmadığına dikkat etmek gerekir. Peptidler cildi hücresel olarak onarır ve güçlendirir. Bu sayede çevresel faktörlerin olumsuz etkilerinden korunur ve yoğun biçimde cildi nemlendirilir. Aynı zamanda bu ürünlerin cildi besler ve nemlendirirken anti-aging etki gösterdiği de unutulmamalıdır.

• Maske: Kışın cildin kuruma düzeyine bağlı olarak haftada en az bir defa nem maskelerinden yararlanmak gerekir. Nem maskeleri cildin nem düzeyini olması gereken boyuta getirip zarar görmesine engel olacaktır. Nem maskesi alırken de yine peptid içerikli olmasına özen gösterin.

Güneş koruması: Kış aylarında da güneş koruması devam ettirilmelidir. Özellikle karda yansıma nedeniyle), yüksek yerlerde güneşin etkisi artmaktadır. Yağmurlu havalarda bile güneş açtığında ışığa duyarlı ciltler en az SPF: 15 - 30 arası sprey, krem veya losyon formlarındaki koruyuculardan kullanmalıdırlar.

• Beslenme: Beslenme de deriyi korumak için dikkat edilmesi gereken bir faktördür. A, C, E vitaminleri, çinko, bakır, demir, selenyum alımı yanında zayıflama diyetlerinin abartılmaması ve yağ, karbonhidrat kısıtlamasının dozunda yapılması önemlidir. Ayrıca bol su tüketmek gerekir.

Yoğun nemlendirme sağlayan anti-aging etkili Renovasy Dermokozmetik ürünlere ulaşmak için tıklayın >>> http://shop.optimusmedikal.com